Olomoucká oftalmologie je na špičkové úrovni už desítky let – návštěva primátora na TANA oční klinika.

Už desítky let má olomoucká oftalmologie silný zvuk nejen v rámci České republiky, ale i daleko za jejími hranicemi. Na slavného předchůdce Václava Vejdovského u nás navázaly desítky skvělých odborníků, kteří dobré jméno Olomouce v oboru očního lékařství udržují. Jedním z takových zařízení je i TANA oční klinika, kterou v rámci spolupráce mezi samosprávou, Okresní hospodářskou komorou a dalšími institucemi, navštívili zástupci vedení města.

Soukromá oční klinika TANA byla založena v roce 2008 a kromě ambulantních prostor v centru města disponuje i špičkovými operačními sály na Horním Lánu. „Oftalmologie je nejrychleji se rozvíjející oblastí medicíny a Olomouc v tomto ohledu rozhodně v ničem nezaostává. Určité profily činnosti fungují v privátní sféře lépe než ve státní, takže my doplňujeme portfolio služeb nejen pro obyvatele Olomouce, ale pro celý kraj,“ vysvětlil primář a zakladatel kliniky Ilja Šín s tím, že zařízení poskytuje pacientům kompletní péči a má smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami.

„Neděláme jen lukrativní placené zákroky, jsme klinika soukromá, ne primárně komerční.
Spolupracujeme s Oční klinikou FN a doplňujeme její akreditaci, například v oblasti refrakční chirurgie,“ upřesnila ředitelka kliniky Martina Novotná a dodala: „Naše klinika je pracoviště akreditované ministerstvem školství na kompletní postgraduální vzdělávání, takže se věnujeme i výuce absolventů, kteří u nás získají plnohodnotnou praxi.

Tana oční klinika měla jako první v ČR a jedna z prvních v EU k dispozici speciální navigační systém, díky němuž jsou operace šedého zákalu přesnější a šetrnější. Díky svému inovativnímu přístupu se klinika stala referenčním pracovištěm, kde lékaři i odjinud získávají cenné zkušenosti.

„Jedna z velkých přidaných hodnot a konkurenceschopnost našeho regionu, třeba proti Moravskoslezskému nebo Jihomoravskému kraji, je například právě velmi dobře personálně, technicky i technologicky zajištěná péče o zdraví občanů. Vedle fakultní nemocnice tu máme i další špičková pracoviště, která s ní úzce spolupracují a která by se mohla zařadit do připravovaného projektu OLIVIE,“ vysvětlil důvod návštěvy primátor Miroslav Žbánek.

OLIVIE (Olomouc Healthy Living Region) je společná vize přeměny Olomouckého kraje na Region zdravého života. Memorandum zaměřené na preventivní péči, HI-TECH medicínu, zdravou společnost a zdravé prostředí uzavřely společně město Olomouc, Olomoucký kraj a Fakultní nemocnice Olomouc.

Odkaz na článek města Olomouce