Implantace technologicky nejmodernější nitrooční čočky na naší klinice

TANA oční klinika se zařadila mezi prvních pár evropských pracovišť, která provedla implantaci nejnovější nitrooční čočky Vivity.
„Čočka Vivity přináší další možnost řešení pro ty, kteří preferují dobré vidění na střední vzdálenost a do dálky,“ říká naše lékařka MUDr. Kateřina Špačková. „První pacient, kterého jsme u nás na klinice k implantaci indikovali, pracuje jako technik. Bylo pro něj zásadní kvůli této práci vidět bez omezení na střední vzdálenost a do dálky. Naším druhým pacientem byl řidič dálkového kamionu, jeho preferencí bylo vidět bez kompromisů do dálky a na přístrojovou desku, a to i za zhoršených světelných podmínek.“
Právě pro řidiče, kteří jezdí často za tmy, může být nový typ čočky velkým přínosem. Zejména má ale zajišťovat souvislé vidění na střední vzdálenost (od 60 cm) a do dálky (120 cm a dále) a zároveň i funkční zrakovou ostrost na blízko při činnostech, jako je používání chytrého telefonu nebo čtení běžného textu při vhodných světelných podmínkách.

 

Trifokální čočky se pro každého nehodí

Řešení šedého zákalu je jedním z nejčastěji realizovaných operačních výkonů na celém světě. Šedý zákal neboli katarakta postihuje zejména lidi po šedesátém roce a způsobuje zamlžené a neostré vidění. Díky implantaci moderních nitroočních víceohniskových čoček mohou lidé po operaci šedého zákalu snížit svou závislost na brýlích a zbavit se nejen katarakty, ale i dioptrií. Trifokální čočky, které umožňují ostré vidění na tři vzdálenosti (do blízka, na střední vzdálenost i do dálky), však mohou být u některých pacientů kontraindikovány.
Patří mezi ně například diabetici, lidé se změnami na sítnici, uživatelé antidepresiv, ale i profesionální řidiči, kteří potřebují mít dobré vidění v silničním provozu i po setmění. Proč nejsou vhodné pro každého?
Je to proto, že pro vytvoření několika ohnisek využívají ohybu světla neboli difrakce. Difrakcí je ale světlo dopadající na sítnici částečně rozptýleno, což může negativně ovlivnit kontrastní citlivost vidění za šera.
Nová čočka Vivity pracuje na jiném optickém principu. Využívá veškeré dopadající světlo a díky tomu zachovává kontrastní citlivost na úrovni monofokální jednoohniskové čočky. Neumožňuje sice pacientům vidět tak drobné písmo jako čočky trifokální, ale poskytuje přirozený rozsah vidění mezi střední vzdáleností (v dosahu paží) a dálkou včetně zlepšeného vidění. Její výhodou je také rychlejší adaptace a minimum nežádoucích světelných fenoménů na rozdíl od trifokálních čoček.

 

V oku už zůstane

„Samotný průběh operace a pooperační péče se pro pacienta při použití Vivity neliší oproti implantaci jiných čoček. Jedná se o rychlý a bezbolestný ambulantní zákrok, který trvá přibližně čtvrt hodiny a je prováděn pouze při lokální anestezii“ dodává operatérka MUDr. Magdaléna Dospělová, „Pooperační péče je stejná jako u všech pacientů po operaci šedého zákalu, tedy místní terapie antibiotickými a protizánětlivými očními kapkami. Vhodné je kapání umělých slz pro zvlhčení povrchu oka tak, aby bylo zajištěno kvalitní zobrazení na sítnici oka.“ Návrat do běžného života a k obvyklým činnostem je pro pacienta stejně jako v případě implantace jiných nitroočních čoček velmi rychlý. Čočka zůstává v oku po zbytek života a není třeba ji měnit, jelikož nepodléhá biodegradaci a zachovává si své optické vlastnosti.
„Náš první pacient je po operaci s čočkou Vivity nadmíru spokojený.“ pochvaluje si MUDr. Dospělová. „Odstraněním šedého zákalu se mu vidění výrazně zlepšilo a odložil dokonce oboje brýle (na dálku i na čtení), které pro něj byly před operací nutností. Bez brýlí je schopný přečíst bez potíží novinový text. Spokojený pacient je pro nás prioritou a největší odměnou.“